TYRĖJA ATLIKO STAŽUOTĘ DUBLINE

Projektas „Doktorantės kvalifikacijos kėlimas vykdant išsamius kamieninių ląstelių tyrimus, panaudojant pažangiausias tėkmės citometrijos technologijas Dubline” finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.

Projekto kodas: 09.3.3-LMT-K-712-21-0097

Inovatyvios medicinos centro tyrėja dr. Ilona Uzielienė įgyvendino projektą, skirtą kelti kompetencija vykdant išsamius kamieninių ląstelių tyrimus. Projektas buvo vykdomas Airijos sostinėje Dubline, kur tyrėja gerino darbo su citometrijos tyrimais įgūdžius.

Osteoartritas (OA) yra degeneracinė kremzlės sąnario liga, dažniausiai išsivystanti dėl silpno kremzlės gebėjimo atstatyti pažeidimus, esant traumoms ar kitiems sužeidimams. Šiuo metu nėra veiksmingo OA gydymo, todėl yra didžiulis poreikis sukurti patikimą diagnostinį bei prognostinį tyrimų algoritmą, kuris padėtų aptikti ankstyvą OA ir paskatintų naujų terapinių strategijų kūrimą. Du potencialūs būdai kremzlės degeneracijos procesui valdyti yra – žmogaus kaulų čiulpų mezenchiminių kamieninių ląstelių (KČMKL) terapija, taip pat ankstyvų kremzlės degradacijos biožymenų nustatymas, ieškant šio proceso valdymo galimybių. Tiek KČMKL charakterizavimui ir išgryninimui, tiek kremzlės biožymenų analizei yra plačiai naudojami tėkmės citometrijos ir multipleksinimo platformos, kur vieno matavimo metu fluorescencinių nanodalelių (pvz. kvantiniai taškai) pagalba galima stebėti iškart kelis su liga susijusius žymenis. Šios išvykos tikslas yra išmokti multipleksinimo ir naujausios kartos tėkmės citometrijos technologojų, nustatant KČMKL ir kremzlės degradacijos žymenis. Darbas bus atliktas UCD Conway institute, kur dirba pasaulyje pripažinti tėkmės citometrijos ir multipleksinimo ekspertai. Tyrimo metu įsisavinti inovatyvių fluorescencinių nanodalelių pritaikymo ypatumai, panaudojant pažangias tėkmės citometrijos ir multipleksinimo technologijas. Išmokta kokybiškai praturtinti KČMKL populiaciją, aptikti kremzlės degradacijos baltymus, atskirti ir nustatyti užląstelines vezikules, surinktas iš kremzlės eksplantų ir KČMKL, panaudojant fluorescencines žymes prieš specifinius antigenus.

Ši išvyka suteikia galimybę įsisavinti naujausias tėkmės citometrijos ir nanostruktūrų multipleksinimo metodikas, o jos metu gauti rezultatai prisidės prie naujų kliniškai reikšmingų OA diagnostikos bei gydymo strategijų technologijų kūrimo IMC. Sustiprintas ryšys tarp IMC ir UCD Conway instituto mokslininkų paskatins tolimesnių bendradarbiavimo galimybių plėtrą.

Projektas vykdomas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ 09.3.3-LMT-K-712 priemonės „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ veiklą „Mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą“.

Atnaujinimo data: 2023-06-27, 13:56:34