
05 Kov
Nauji tyrimai osteoartrito gydymui
Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.
Projektas: Mechanotransdukciniai L tipo kalcio kanalai, kaip terapinis taikinys, veikiantis osteoartritinės kremzlės metabolinius procesus
Projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-01-0157
Projekto vykdymo laikotarpis: nuo 2017-12-15 iki 2021-12-14
Projekto mokslinio tyrimo vadovas: prof. Ali Mobasheri
Šiuo metu 237 milijonai (3,3 %) visų pasaulio gyventojų kenčia nuo osteoartrito (OA). Lietuvoje jungiamojo audinio ligomis serga daugiau nei 570 tūkstančių gyventojų, iš kurių didžiausią dalį sudaro OA. Sergamumas OA sparčiai didėja su amžiumi, o efektyvių gydymo priemonių kol kas, deja, nėra. Padidinta mechaninė apkrova, senėjimas, nutukimas ir metaboliniai sutrikimai yra pagrindiniai OA rizikos veiksniai, kuriems būdingas sąnario kremzlės dilimas ir nykimas. OA yra viena iš labiausiai paplitusių sąnarių ligų, sergamumu ženkliai lenkianti reumatoidinį artritą, psoriazinį artritą ir kitas sąnarių ligų formas.
Hipertenzija arba padidintas kraujospūdis yra kita su amžiumi susijusi ir ypač visame pasaulyje paplitusi liga, kuri labai plačiai gydoma 1,4-dihidropiridinų grupės kalcio kanalų blokatoriais. Gausus 1,4-dihidropiridinų grupės vaistų vartojimas kelia klausimą, ar jie, be hipertenzijos gydymo, gali turėti papildomų poveikių kitiems organams ar audiniams, ypač sąnarinei kremzlei.
Taigi, Inovatyvios medicinos centro tyrėjai siekia ištirti labai paplitusių ir gausiai žmonių naudojamų prieš-hipertenzinių kalcio blokatorių įtaką chondrogenezei ir kremzlės funkcionavimui, ypatingai atkreipiant dėmesį į šių vaistų veikimo molekulinius mechanizmus, ir ieškoti jų tikslingo reguliavimo būdų, panaudojant įvairias apsaugančias medžiagas.
Šiame projekte, panaudojant šiuolaikines biomedicininių tyrimų technologijas, žmogaus ląstelių chondrogenezės in vitro, natyvių žmogaus kremzlės eksplantų ir in vivo graužikų modelius, ketinama išsiaiškinti šių vaistų vartojimo įtaką kremzlės pažeidimų vystymuisi OA metu bei paruošti rekomendacijas būsimoms klinikinėms studijoms. Šio projekto rezultatai taip pat leis pagrįsti kalcio kanalų blokatorių tinkamų dozių parinkimo būtinumą individualiai anti-hipertenzinei terapijai, siekiant maksimaliai išvengti pašalinių reakcijų, galinčių sukelti OA ar neigiamai paveikti jo eigą.
Projektui „Mechanotransdukciniai L-tipo kalcio kanalai, kaip terapinis taikinys, veikiantis osteoartritinės kremzlės metabolinius procesus“ įgyvendinti buvo pakviestas pasaulinės OA tyrėjų asociacijos (OASRI) prezidentas ir vienas žymiausių šios srities tyrėjų profesorius Ali Mobasheri.
Projektas vykdomas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ 09.3.3-LMT-K712 priemonės „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ veiklą „Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio MTEP projektus“.